Dünya değişiyor ve dijital varlığınızın önemi her geçen gün artıyor. İnsanlar, internette daha fazla zaman geçiriyor ve ofisinizi veya mağazanızı ziyaret etmeden önce web sitenizi ziyaret ediyor.

Kötü bir siteye sahip olmak işletmelerin potansiyel müşterilerini ve paralarını kaybetmelerine neden olur. Birçok işletme, web sitelerini tasarruf etmek ve proje üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için kendileri tasarlar. Ne yazık ki, bazen iyi web tasarımının ilkelerini ve kavramlarını anlamazlar. Bu onların para kazanmak yerine para ve müşteri kaybetmelerine neden olur.

Web siteleri işletmeler için büyük bir rol oynamaktadır. Ziyaretçilere bir deneyim yaşatmak, gerekli bilgileri sağlamak, onları web sitenizde gezinmek, yönlendirmek ve sizinle iletişim kurmalarına teşvik etmek içindir.

Kötü tasarlanmış bir web sitesi, görüntüleyenlerin işletmeniz hakkında yanlış fikre sahip olmasına ve ürün/hizmetlerinizi satın almadan veya iletişime geçmeden siteden ayrılmalarına neden olur.

İyi performans gösteren web sitelerine sahip olmanın sözlü ve sözsüz kuralları vardır. Çoğu zaman, insanlar web sitelerini tasarlarken bu kurallara uymazlar veya hatalar yaparlar ve sonunda müşteri ve para kaybederler.

Başarılı bir işletmeye ve iyi performans gösteren bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız, okumaya devam edin ve genel olarak yapılan hataları, iyi bir sitede olması gerekenleri öğrenin.

1- Çok Fazla Olan Bilgi

İnsanlar her gün çok fazla mesaj ve bilgiler ile karşı karşıya kalıyor. Web sitenizi olabildiğince basit tutmak, görüntüleyenlerin dikkatlerini çekmelerine ve işletmeniz hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacaktır. Çok kalabalık bir web sitesine sahip olmak asla iyi bir şey değildir. Tonlarca resim, metin vb.’ye sahip olmak yalnızca sineizin yüklenmesini yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçilerinizin kafasını karıştırır. Başarılı olmak için yoğun tasarımdan kaçının ve olabildiğince basit tutun.

2- Çok Az Bilgi

Basit, temiz ve minimalist bir web sitesine sahip olmak günümüzde popülerliğini arttırmakta. Popüler olması aynı zamanda iyi çalışmasına işaret! Ancak, basit, minimalist web sitesine sahip olmak adına insanlar genellikle bir hataya düşerler.

Net bir yönü olmayan basit bir tasarıma çok fazla güvenmek, basitliği sağlamak adına yetersiz bilgi sağlamak ziyaretçilerinizin dikkatlerini kaybetmelerine ve işletmeniz hakkında yetersiz bilgiye sahip olmalarına neden olacaktır.

3- Zayıf Call to Action / Yönlendirme

CTA’nız işletmenize açılan kapıdır. Ziyaretçilerinizi harekete geçmeye ve sizinle iletişime geçmeye teşvik eder. Bizimle iletişime geçin! Daha fazla bilgi edin! Kupon alın! Buraya tıklayın! Devamını Okuyun!, vb.

Ziyaretçilerin harekete geçerek ne elde edeceklerini bilmeleri için yeterli bilgi sağlamalısınız ve CTA ziyaretçilere ne yapmaları gerektiğini söylemelidir. Genel olarak olduğu gibi, CTA’yı basit ve temiz tutun. Onları çok fazla bilgi ile dikkatlerini dağıtmamaya çalışın.

4- Mobil ve Tablet Duyarlı Tasarım

İnsanlar cep telefonlarını ve tabletleri her zamankinden daha fazla kullanıyor. Ziyaretçilerinizin çoğu web sitenizi bir mobil cihazdan ziyaret etmekte. Ziyaretçilerinizin kullandıkları herhangi bir cihazdan web sitenize erişebilmeleri önemlidir. Bir işletme sahibi olarak, bu gerçeği göz önünde bulundurmalı ve web sitenizi, cihazlarından bağımsız olarak herkesin erişebileceği şekilde tasarlamanız gerekir. Ayrıca Google, duyarlı tasarım önerir ve aynı zamanda SEO’nuzu artıracak ve Google’ın aramasında fark yaratacaktır.

Daha iyi google arama sonuçları elde etmek, ziyaretçileri kaçırmamak ve daha profesyonel bir görünüme sahip olmak için web sitenizi tasarlarken bu bilgileri aklınızda bulundurun.

5- Düşük Kaliteli ve Alakasız Görüntüler

Resimler ve grafikler web sitenizin büyük bir parçasıdır. Resimler dikkat çekebilir ve bir grup metinden daha hızlı bilgi sağlayabilir. Ancak birçok işletme, web sitelerinde ziyaretçilerin ilgisini kaçıran düşük kaliteli tasarımlar ve alakasız görseller kullanır. Alakasız görseller sadece ziyaretçilerinizin kafasını karıştıracaktır. Resimlerinizi ve tasarımlarınızı yaptığınız işle alakalı tutmalı ve ziyaretçilerin sitenizden ayrılmalarına neden olmak yerine işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmalısınız.

6- Favicon Eksikliği

İnternette gezinirken kaç sekme kullandığınızı kendiniz düşünün? Birçoğumuz birden fazla sekme kullanmayı tercih ederken, internet sağlayıcınızda logonuzun görünmesi ziyaretcilerin sitenizi bulmasını ve ulaşmasını kolaylaştıracak aynı zamanda diğer sitelerden sıyrılıp çne çıkmanızı sağlayarak daha profesyonel bir görünüm sağlayacaktır.

Favicon kullanımı küçük bir detay gibi görünebilir, ancak ziyaretçilerinizi sayfanızda tutmanın etkili bir yoludur ve sonuç olarak etkili bir fark yaratacaktır.

7- Zor Okunan Yazı Tipi Kullanımı ve Hatalı Renk Seçimi

Bu soruyu kendinize sorun. Bir metni okumada güçlük çekerseniz ne kadar vakit ve çaba sarfedersiniz?

Bazı yazı tiplerinin okunması zor olabilir. Ve insanlar okumaya çalışmak yerine sayfadan ayrılmayı düşünüyor. İnsanların sitenizde kalmasını ve sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmesini sağlamak için web sitenizde kolay okunabilir bir yazı tipine sahip olduğunuzdan emin olun.

Belirsiz yazı tiplerini kullanmanın yanı sıra, insanlar çok fazla farklı yazı tipi kullanmak gibi başka bir hataya da düşüyorlar. Sitenizde tutarlılığı korumak önemlidir ve farklı yazı tipleri kullanmak sitenizin imajına zarar verir.

Uygun yazı tiplerinin kullanılmasıyla doğru renk seçimi işiniz üzerinde büyük bir etki yaratır. Birçok işletmenin kendi marka renkleri vardır ve web sitenizde marka renklerini kullanmak markanız ile web siteniz arasında bir bağlantı kuracaktır. Ancak renklerin kullanılma şeklinin de konuşulmayan bir kuralı vardır.

Font kullanımında olduğu gibi renk kullanımında da basitlik önemlidir. Tamamlayıcı renkler ile beraber bir ana renk kullanılması ziyaretcilerin kullanıcı deneyiminde etki yaratacaktır. Çok renkli bir web sitesine sahip olmak, ziyaretçilerinizin dikkatlerini kaybetmelerine ve sonunda sayfanızdan ayrılmalarına neden olacaktır.

8- İletişim Bilgisi Eksikliği

Ne yazık ki, bu başka bir yaygın hatadır. Web siteniz, ziyaretçilerinizi ilk etapta karşıladığınız yerdir. Bununla birlikte, çoğu işletme, hizmetlerini veya ürünlerini satmak için ziyaretçilerin kendileri ile iletişime geçmesine ihtiyaç duymaktadır.

Ziyaretçilerinizden sadece bir tık uzakta olmalısınız. Ürün veya hizmetlerinizi satın almaya karar verdikleri anda iletişim bilgilerinize erişmeleri zorunludur. Kaybetmek istemiyorsanız, iletişim bilgilerinizi sayfanızda aramalarına gerek olmadığından emin olun. “Bize Ulaşın” sayfanız her zaman bir tık uzaklıkta olmalıdır. Ayrıca, canlı destek seçeneğine sahip olmak teşvik edici olabilir. Ancak kısa sürede cevap verememenizin itibarınızı da zedeleyebileceğini unutmayın.

Sonuç
Yukarıda yer alan maddeler, var olan tüm kurallar ve hatalar değildir, ancak web sitenizin iyi tasarlanıp tasarlanmadığını ve farkında olmanız gereken hatalar olup olmadığını görmek için harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

Web sitenizi tasarlarken kendinizi müşterilerinizin/ziyaretçilerinizin yerine koyun ve ne görmeyi beklediğinizi öncelikle siz hayal ederek ona göre sitenizi tasarlayın.

Bu hatalardan kaçınmak ve kurallara dikkat etmek kesinlikle işinizi büyütmenize ve nihayetinde daha fazla trafik almanıza yardımcı olacaktır. Ancak, profesyonel, iyi performans gösteren bir web sitesi arıyorsanız veya web sitenizin bu hatalardan uzak durduğundan emin olmak isterseniz, bize ulaşın.
Web sitenizin doğru tasarlanıp tasarlanmadığını görmek ve sitenizi ücretsiz analiz etmemizi isterseniz bizim ile iletişime geçmekten çekinmeyin!

ALEM'E ABONE OL

Alem’e abone olarak yeni yayınlanan yazılarımız ve popüler içeriklerimizden haberdar olabilirsiniz.

E-mail