Markalaşma, ilgili eğitim geçmişine sahip kişiler de dahil birçok kişi için kafa karıştırıcı olabilen pazarlama kavramlarından biridir.
Markalaşmanın ne demek olduğunu anlamak için öncelikle ürün ve marka tanımınlarını da bilmemiz gerekir.
Marka ve ürün kavramlarını anladığınızda markalaşmanın ne demek olduğunu ve bir markanın oluşmasındaki önemini de anlayacaksınız.

Ürün nedir?
Ürün, satışa sunulan herşeydir. Bir hizmet, bir deneyim, fiziksel bir öğe, bilgi veya bir fikir olabilir.
Ürün, yiyeceklerden, içeceklere, tatillerden, çevrimiçi kurslara, eğitimlerden, kıyafetlere, cep telefonu, bilgisayar gibi aletlerden iş danışmanlığına aklınıza gelebilen ve satışa sunulabilen herşey olabilir.

Marka nedir?
Marka, bir şirket tarafından sunulan ürün veya hizmetin zihninizde yarattığı fikir veya görüntüsü; şirkete veya ürününe karşı geliştirilen bir duygu veya hissiyattır.
Marka şirketlerin ne söylediği değil, tüketicilerin ne düşünüp hissettiğidir.

Örnek olarak ”Apple” markasını düşünelim. iCloud servisleri, cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar Apple’ın ürünlerindendir. Ve Apple’ın ürün veya hizmetlerini düşündüğünüzde aklınıza gelen fikir, his veya imaj, Apple’ın markasıdır.

Görüntü veya fikir hem pratik (Örn. En son çıkan iPhone en iyi kameraya sahip.) hem de duygusal (Örn. Yeni iPhone’um beni özel hissettiriyor!) olabilir.
Bir ürün diğer şirketler tarafından kolaylıkla kopyalanabilir ancak marka her zaman benzersiz ve diğer markalardan farklı kalacaktır.

Yine Apple’ı düşünelim, benzer ürünlere sahip başka birçok marka olmasına rağmen, bazı insanlar Apple’a daha çok bağlanıyor ve Apple’ı tercih ediyor. Bu ancak markanın gücü ile açıklanabilir. Nihayetinde marka, bir kişinin bir ürün veya şirket hakkında oluşmuş içgüdüsel bir hissidir. Ve herkesin kararlarını etkileyen kendi versiyonları vardır.

Markalaşma Nedir?
“Markalaşma, ürün ve hizmetleri bir markanın gücüyle donatmaktır” (Kotler ve Keller, 2015)
Markalaşma, insanların zihninde bir markayı şekillendiren birikmiş deneyimler ile eylemleri belirleme, yaratma ve inşa etme sürecidir.
Yukarıda açıklandığı gibi, bir marka tüketicilere karar vermelerine teşvik eder ve diğerlerinden farklılaşmasını sağlar. Markalaşma, markayı yaratan strateji ve süreçtir.
Şirketlerin markalarını oluşturmak için kullandıkları farklı araçlar vardır.
Markalaşma üzerinde büyük etkisi olan en iyi araçlardan bazıları şunlardır:

– Marka amacının, değerlerinin, misyonlarının tanımı
– Marka kimlik sistemi ve isim, üslubu, marka renk/leri, font/ları logo tasarımı, ürün ve ambalaj tasarımları gibi görsel tasarımlar…
– Reklam stratejileri ve kampanyaları
– Mağaza içi deneyim, çalışma alanı deneyimi, müşteri hizmetleri gibi İnsan İlişkileri
Yukarıda saydığımız tüm araçlar ve daha da fazlası zaman içerisinde bir marka yaratır ve insanların zihnindeki imajınızı şekillendirir.

Sonuç:
Özetle, ürün sattığınız şeylerin tamamına denir.
Marka, ürünlerinizi veya şirketinizi düşünürken insanların zihinlerinde sahip oldukları imaj veya duygudur.
Markalaşma ise bu imajı yaratan strateji ve süreçtir.

”Apple” örneğimiz ile özetleyecek olursak:
Apple, Macbook Pro satan bir firmadır, MacBook Pro Apple’ın satmakta olduğu ürün ve servislerden bir tanesidir.

MacBook Pro veya Apple hakkında düşündüğünüzde aklınızdaki görüntü veya sizde uyandırdığı duygu Apple Markasıdır. Ve Zihinizde yer alan bu fikir veya duygu Apple Markasının sizin üzerinizdeki gücüdür.

Apple’ın Pazarlama, reklam stratejileri ve uygulamaları, marka renkleri ve yazı tipleri, ürün ambalaj tasarımları, çalışanlarının şirket içi iletişimi ve ilişkileri, ürünü satın almak istediğinizde size nasıl davrandıkları veya satın aldıktan sonra nasıl destek sağladıkları ve de Apple’ın yaşattığı tüm deneyimler Apple markasının zihninizdeki imajını yaratmanıza yardımcı ve sebep olan süreçtir ve bu süreç markalaşmadır.

Apple,yıllarca süren markalaşma sürecinden sonra, herkesin zihninde Apple ürünlerini veya hizmetlerini satın alıp almayacağınıza karar vermenize yardımcı olacak bir marka imajına sahip olmuştur!

Makalemizin ürün, marka ve markalaşma ve insanların zihninde güçlü bir marka imajına sahip olmak için markalaşmanın önemi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanıza fayda sağladığını umuyoruz.

İşinizi büyütmeye ve güçlü bir markaya sahip olmaya; markanızı öne çıkartıp daha da geliştirmeye hazırsanız istediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz!

ALEM'E ABONE OL

Alem’e abone olarak yeni yayınlanan yazılarımız ve popüler içeriklerimizden haberdar olabilirsiniz.

E-mail